Ulex
Twój koszyk
suma: 0,00 zł do kasy

Gdzie wyrzucać kubki papierowe? Odpowiedź może Cię zaskoczyć

0
Gdzie wyrzucać kubki papierowe? Odpowiedź może Cię zaskoczyć.

Papierowe kubki są jednym z najczęściej używanych naczyń jednorazowych. Skalę zużycia kubeczków do kawy na wynos może zaprezentować Wielka Brytania, gdzie wykorzystuje się ich  niemal 7 milionów dziennie i 2,5 miliarda rocznie! Ekologia nakazywałaby jak największy recykling w przypadku takiej ilości produkowanych odpadów. Jak się jednak okazuje, często reklamowane jako poddawane recyklingowi papierowe kubki w ogromnej większości wcale nie podlegają temu procesowi.

 

O czym jest poniższy artykuł?

  1. Wodoszczelny papier, czyli co z tym polietylenem?
  2. Kosz ma znaczenie
  3. Oznaczenia z żółwikiem – o czym informują?
  4. Jak być bardziej eko

 

Wodoszczelny papier, czyli co z tym polietylenem?

Wodoszczelność większości jednorazowych naczyń uzyskuje się powlekając lub nasycając papier polietylenem. Niestety sprawia to, że nie ma już możliwości poddania ich recyklingowi. Połączenie celulozy z polietylenem jest na tyle trwałe, że nie da się odzyskać ani papieru ani plastiku tak, aby móc je powtórnie wykorzystać. Problemem staje się tutaj nie tyle brak ekologiczności samych kubków, co niewiedza konsumentów i wyrzucanie ich do niewłaściwego kosza oznaczonego jako „papier” zamiast do odpadów zmieszanych. To, że kubek po jakimś czasie rozmięka pod wpływem wody niestety nie oznacza, że nie zawiera w sobie plastiku. Dodatkowo niewłaściwie wyrzucony kubek zabrudzi czysty papier w koszu. Pamiętać trzeba również o zazwyczaj plastikowym wieczku, które powinno trafić osobno do kosza na plastik.

 

Kosz ma znaczenie

Czy wybór jednorazowych kubków zawsze jest przeciw ekologii?
Nie. Powinniśmy jednak przykładać większą wagę do parametrów kubków papierowych a przede wszystkim zawsze pamiętać o tym, by po użyciu wyrzucić je do właściwego kosza na śmieci, gdyż segregacja odpadów jest podstawą dbania o środowisko naturalne.

 

Oznaczenia z żółwikiem – o czym informują?

Ułatwieniem w odpowiedniej ocenie tego, gdzie należy wyrzucić dany odpad są nowe oznaczenia – to czerwono-niebieski prostokąt z żółwiem. Znak ten informuje o tym, iż produkt zawiera w sobie plastik, a jego niewłaściwa segregacja będzie miała szkodliwy wpływ na środowisko. Możemy go znaleźć między innymi na jednorazowych kubkach. To niezwykle istotne, by  traktować te  oznaczenia poważnie i kierować się nimi przy wyrzucaniu śmieci.

 

Jak być bardziej eko?

Istnieje także jeszcze bardziej ekologiczne rozwiązanie tego problemu. Można wybrać kubki stworzone w 100% z papieru. Są one w pełni biodegradowalne i przyjazne dla środowiska. Do ich produkcji wykorzystana jest technologia korzystająca z wody oraz żywicy, które w połączeniu tworzą barierę dyspersyjną. Takie zabezpieczenie sprawia, że kubki stają się nieprzemakalne zarówno dla zimnych, jak i ciepłych napojów oraz są w pełni ekologiczne. Plastikowe wieczko zastąpić może to zrobione z pulpy papierowej a mieszadełka z tworzyw sztucznych, alternatywne produkty zrobione z drewna. Dla ochrony dłoni przed gorącem warto wybrać opaskę termiczną z tektury. Zachęcamy do tego, by używać produktów, które są w pełni biodegradowalne i powinny po zużyciu zostać wyrzucone do biośmieci lub na kompost. Takie wybory są bezpieczne dla zdrowia, ponieważ produkty te nie zawierają szkodliwych substancji. Poza tym są one wykonane z naturalnych, wytrzymałych materiałów, nie wpływających na smak i zapach napojów. To najlepszy wybór w duchu idei zero-waste.

Komentarze do wpisu

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium