Ulex
Twój koszyk
suma: 0,00 zł do kasy

Sztućce plastikowe wycofane? Poznaj ich EKO alternatywy!

0
Sztućce plastikowe wycofane? Poznaj ich EKO alternatywy!

Unijna dyrektywa SUP (Single Use Plastics) zobowiązuje państwa członkowskie do wprowadzenia zakazu używania jednorazowych plastików. Chociaż w Polsce zakaz jeszcze nie obowiązuje, to już wiadomo, że jednym z zakazanych produktów będą plastikowe sztućce. Na szczęście istnieją alternatywne rozwiązania, które są równie dobre jakościowo i wytrzymałe, a jednak pozostają nieszkodliwe dla naszego środowiska. Stanowią najlepszy wybór w obliczu zbliżających się zmian w przepisach oraz faktu, że ogromna ilość plastiku w naszym otoczeniu ma wpływ na zanieczyszczanie planety.

 

O czym jest artykuł?

  1. Korzyści z używania sztućców ekologicznych.
  2. Sztućce drewniane – znany klasyk.
  3. Sztućce z WPC – najwyższy poziom wygody.
  4. Mała zmiana – duża zmiana.

 

Korzyści z używania sztućców ekologicznych

Wybór alternatywnego dla plastikowych sztućców rozwiązania niesie za sobą wiele korzyści:

  • ekologia – przyjazny dla środowiska wybór, redukcja plastiku,
  • trwałość – ciężej je ukruszyć czy złamać,
  • wygoda – przyjemniejsze w dotyku, mniej śliskie (lepiej leżą w dłoniach, jedzenie z nich nie spada),
  • wizerunek – ekologiczny wybór podkreśla dbanie o środowisko,
  • funkcjonalność – brak konieczności czyszczenia, wystarczy wyrzucić do odpowiedniego kosza.

 

Sztućce drewniane – znany klasyk

Sztućce drewniane to produkt powstały w zasadzie bez użycia środków chemicznych, które mogłyby zaszkodzić środowisku. Wykorzystane drewno pochodzi z drzew, które charakteryzują się szybkim wzrostem, takich jak brzoza, topola czy wierzba. Są odporne na temperaturę, ich powierzchnia jest gładka. Najważniejszą ich zaletą jest jednak ich naturalność, która pozwala na ich kompostowanie i gwarantuje, że szybko ulegną biodegradacji. Zazwyczaj mają prosty, minimalistyczny design, co nadaje im prostej elegancji. Wiele firm produkujących sztućce tego typu posiada specjalne certyfikaty potwierdzające ekologiczność ich produktów, a w związku z ideologią wewnętrzną, firmy te zajmują się także często sadzeniem nowych drzew by być częścią zrównoważonej gospodarki leśnej. Warto poszukać więcej informacji na temat różnych producentów, na których natrafimy podczas zakupów.

 

Sztućce z WPC – najwyższy poziom wygody

Innym ekologicznym wyborem mogą być sztućce wykonane z biokompozytu drewniano-polimerowego (WPC). Ich największą zaletą jest fakt, że można używać ich wielokrotnie, a nawet myć w zmywarkach (są odporne na temperatury do 95°C). Dodatkowym ekologicznym atutem jest tutaj certyfikat FSC – produkcja oparta jest na pozyskiwaniu drewna z uwzględnieniem ekologii i właściwego gospodarowania zasobami leśnymi. Są w pełni biodegradowalne i wywierają bardzo dobre wrażenie. Ich struktura jest podobnie gładka co sztućców z plastiku i nie wpływa na smak potraw. Ten typ sztućców przypadnie wiec do gustu szczególnie tym osobom, które nie przepadają za modelami wykonanymi z drewna.

 

Mała zmiana – duża zmiana

Jako świadomi konsumenci widzimy otaczający nas niemal zewsząd plastik i chcemy zmian – około 70% społeczeństwa jest za wprowadzeniem ograniczeń dla plastiku. Wybór sztućców alternatywnych staje się więc wyborem na czasie, prowadzi do zmiany nawyków i budowania większej świadomości w kwestiach ekologii i ochrony środowiska. Sama wymiana sztućców na wersje biodegradowalne wydaje się robić niewielką różnicę, jednak kiedy zastanowimy się nad tym jak często używamy tego typu produktów, odpowiedź staje się oczywista. Czy warto? Jak najbardziej!

Komentarze do wpisu

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium